Czy Renesans był rzeczywiście Odrodzeniem

VauclaireBiorąc pod uwagę tak ścisłe jak i obszerne znaczenie słowa renesans należy przypomnieć mroczne aspekty okresu tak zwanego Odrodzenia.

 

Termin ten, o tak radosnym brzmieniu okazuje się być wcale nieadekwatny z wielu punktów widzenia, a nawet skrajnie fałszywy kiedy zrozumiemy, że tak naprawdę, tak zwane Odrodzenie, było w gruncie rzeczy w wielu aspektach przejawem regresu cywilizacyjnego :

 

ˇ Ze społecznego punktu widzenia jest to okres mroczny : pogłębiają się różnice między bogatymi a ubogimi, powiększa się zjawisko żebractwa.

 

ˇ Humanizm pozostaje tylko w sferze stanowiska filozoficznego i kładzie nacisk na wartości związane z Człowiekiem, lecz humaniści nie sa wcale optymistyczni jesli chodzi o ludzkość i czlowieczeństwo (Machiavelli).

 

ˇ Odrodzenie (a nie Średniowiecze) jest czasem największego braku tolerancji w dziejach (pominąwszy wiek XX) : wyraża się to poprzez wojny religijne, polowanie na czarownice, antysemityzm, które osiągają apogeum od końca XV do początku XVII wieku.

 

ˇ Ludzie Odrodzenia nie znali pojęcia postępu – pojawiło się ono dopiero w XVII wieku. Powszechnie sadzono wtedy, że ludzka cywilizacja jest stara i zbliża się do swego końca (zresztą logarytmy zostały wymyślone dla łatwiejszego wyliczania daty końca świata). Humaniści mają przekonanie o bliskim końcu dziejów (G.Budé napisał w 1533 roku, że « zapada zmrok ostatniego dnia « ). W okresie Odrodzenia swe apogeum osiągnął strach przed żydami, czarownicami, czego skutkiem był antysemityzm, wojny religijne, polowanie na czarownice, rozwój literatury demonologicznej.

 

 

Nie można także ukazywać Odrodzenia jako epoki wynalazków i nauki. Prawdziwa nauka współczesna powstała dopiero w XVII wieku. Odrodzenie rozwinęło jedynie wynalazki średniowieczne takie jak: kompas, stewa rufowa, opracowało konstrukcje karaweli, zaczęło interesować się anatomią, botaniką, kartografią, matematyką. Niemniej zasadnicze zręby nauki pozostały niezmienione : zachowano arystotelesowską zasadę 4 pierwiastków, interesowano sie bardziej astrologią niż astronomią, panowała inercja kulturalna, która sprawiała, że trudno było przyjąć wyniki odkryć geograficznych.

Publicités

Répondre

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google

Vous commentez à l'aide de votre compte Google. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s